Подходящите обувки за всеки повод
Обратно в блога за обувки
Всекидневните обувки
Ако работата ви не е свързана с движение, вие извършвате около 6000 стъпки дневно. А ако сте по-активна, можете да удвоите и дори утроите този показател. При всяко движение краката ви поемат определено натоварване, което може и да им навреди.
Как да се предпазите?
*Трябва да знаете, че при стъпване ходилото се прилепя към земята по следния начин: най-напред петата, после основната част на стъпалото и най-накрая пръстите. Ако непрекъснато носите високи обувки, това естествено движение се изменя. Ходилото ви е под ъгъл и
непрекъснато се приплъзва напред, което от своя страна натоварва пръстите на краката. Последиците? Мазолите са неминуеми, а сухожилията се разтягат. Затова съобразете обувките си с физическата си дейност.
*Тънките токчета, както и равните обувки с прекалено твърда подметка не се препоръчват по време на работа.
Спортните обувки
Практикуването на определен вид спорт натоварва силно мускулите, а още повече - сухожилията и ставите. При всяка стъпка тялото е подложено на шок, който се разпространява с 200 км/ч в скелета и сухожилията. И това, без да броим свиването на мускулите. При тези условия изборът на обувки е съществен.
Как да се предпазите?
*Никога не спортувайте, обути с модни модели.
*Изберете обувки, адекватни на спорта, който практикувате.
*Винаги ги купувайте с един номер по-големи, тъй като функциите на спортните
обувки са различни от тези на всекидневните. А когато ги пробвате, предвидете големината на чорапите.
*Не вземайте душ непосредствено преди да отидете да тичате. Топлата вода прави епидермиса по-чувствителен.
Детските обувки
Докато бебето не върви, можете да му слагате всякакъв тип обувки или
детски дрешки. Когато обаче проходи, не го мъчете с модели за възрастни в умален вид. Това е много важно за здравето му и за по-нататъшното му физическо развитие.
Как да го предпазите?
*Детето запазва дълго време (понякога до 4-5-годишна възраст) плоскостта на ходилата си. Сводът се образува постепенно с натоварването и тренирането на мускулите. По тази причина оставете малчугана да се разхожда колкото е възможно по-дълго бос. Също така не му слагайте обувки с вграден в стелката свод. Това само ще наруши естественото развитие на крака и ще предизвика деформации.
*Купувайте му обувки по мярка. Между 9 и 24-месечна възраст детското краче расте много бързо ( с около 2,5 см на месец). Прекалено малките или големи обувки могат да деформират ходилата. По-опасното е, че ако не следите внимателно, няма и да забележите проблема.
Бебето почти не усеща болка, тъй като мастният слой, който обвива крачето му, намалява чувствителността му. В тази възраст е необходимо да сменяте обувките му на всеки три месеца.
*До 4-годишна възраст детските обувки трябва да покриват плътно петата, за да стабилизират ставите и глезена. Каишката следователно трябва да е висока и да не притиска глезена, който не би понесъл триенето. Носовете на детските обувки трябва да са меки, за да не
нараняват пръстите, а петите - твърди, за да поддържат краката добре изправени.
*При прохождане предпочетете
обувки с връзки пред тези с лепенки.
*Към 4-годишна възраст задължително заведете детето на ортопед, който ще установи дали всичко в развитието на долните му крайници е наред. Каквато и да е диагнозата, корекциите в тази възраст са все още възможни.
Обратно в блога за обувки